En motoriserad ventilstyrning som gör det möjligt att öppna och stänga en kulventil automatiskt istället för för hand. Perfekt för dig som vill kunna slå av och på vattnet i hemmet, på fritidshuset eller i en bevattningsanläggning utan att behöva vrida på ventilen manuellt. Motorn monteras direkt på en kompatibel kulventil och styrs med låg späning, vilket gör den säker att koppla in även i fuktiga utrymmen som pannrum eller källare. Passar den som vill bygga ett smart hem-system för vattenavstängning eller fjärrsstyrd bevattning.
Art.nr:
KVM-24VAC
169 kr
Varan är tillfälligt slut.
Skicka påminnelse när varan åter finns i lager?
Du måste ha ett konto och vara inloggad för att få påminnelse
Skapa konto
Logga in
En motoriserad aktuator som monteras på en kulventil för att kunna öppna och stänga vattenflödet elektriskt istället för manuellt. Motorn vrider ventilen 90 grader mellan öppet och stängt läge och stannar automatiskt med hjälp av inbyggd ändlägesbrytare, vilket gör den enkel att integrera i styrsystem för vatten, bevattning eller uppvärmning.
Användningsområden
- Automatisk avstängning av vatten i hus och fritidshus
- Styrning av bevattningssystem
- Integration i HVAC- och värmesystem för zonstyrning
- Vattenlarm som kan stänga av huvudvattnet vid läckage
Specifikationer
- Spänning: 24VAC
- Vridmoment: 8Nm
- Rotation: 90 grader
- Ändlägesbrytare: Inbyggd, stannar motorn automatiskt vid fullt öppet/stängt läge
Kompatibilitet
VIKTIGT: Denna motor är endast kompatibel med våra egna kulventiler. Se relaterade produkter för en komplett lista över kompatibla ventiler.